Článok

Pozor na kúpne zmluvy z internetu

Pozor na kúpne zmluvy z internetu - Miroslav Meňhart

Kúpne zmluvy stiahnuté z internetu niekedy lákajú majiteľov nehnuteľností, ktorí chcú silou – mocou ušetriť. Že chcú ušetriť je úplne v poriadku a je to logické. Pozor len, aby to nebolo šetrenie peňazí na nesprávnom mieste a nestálo ich to príliš veľa. Vlastnú nehnuteľnosť alebo dokonca peniaze za jej predaj.

Prečo nesťahovať kúpne zmluvy z internetu?

Veľmi často dochádza k chybám najmä v oblasti kúpnych zmlúv. Internet dnes ponúka veľa možností na ich stiahnutie si z rôznych zdrojov. Stiahnutie napríklad Kúpnej zmluvy (Zmluvy o prevode vlastníctva nehnuteľnosti) z internetu netrvá zvyčajne menej ako minútu. Je to ale rovnaké, ako keby ste si stiahli zaručený návod na chudnutie. Možností nájdete mnoho, väčšina z nich vám ale nebude fungovať.

Vzory kúpnych zmlúv uverejnených na internete môžu byť neaktuálne. Je to spôsobené tým, že dochádza k novelizáciám právnych predpisov, ktoré súvisia s predajom nehnuteľností. Okrem Občianskeho zákonníka je to Katastrálny zákon a Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

Kúpne zmluvy stiahnuté z internetu môžu byť neúplné, takže neobsahujú všetky náležitosti stanovené zákonom. Ten presne určuje, ako majú byť identifikované zmluvné strany, teda predávajúci i kupujúci. Musí byť kompletne a správne špecifikovaná nehnuteľnosť, čo je jednoduchšie pri pozemkoch a rodinných domoch.

Podstatne komplikovanejšie je to pri bytoch. Nie je vôbec jednoduché popísať byt a jeho príslušenstvo, spoločné časti a zariadenia bytového domu, vzťah ku pozemku, spoluvlastnícke podiely a ostatné…

Extrémne dôležitý je aj vzájomný vzťah medzi vkladom kúpnej zmluvy do Katastra nehnuteľností a vyplatením kúpnej ceny, aby bol vyvážený a bezpečný pre obe zmluvné strany.

Každá nehnuteľnosť je iná, dohody medzi predávajúcim a kupujúcim sú iné, spôsob platby kúpnej ceny sú iné… Tak ako môže jedna univerzálna kúpna zmluva stiahnutá z internetu ošetriť všetky spôsoby predaja nehnuteľností? A tak v konečnom dôsledku je takáto kúpna zmluva aj nedostatočná.

Kúpne zmluvy na Katastri

Kataster nehnuteľností veľmi dôsledne kontroluje, či Kúpne zmluvy dodržujú zákonné požiadavky a majú všetky potrebné náležitosti. Chýbajúci údaj alebo zámena hoci len jedného písmena alebo číslice v popise nehnuteľnosti, nekompletný popis nehnuteľnosti, nesúlad skutkového stavu s právnym stavom v osobných údajoch a iných chýb, môže zablokovať celý proces prevodu v Katastri nehnuteľností na niekoľko dní, týždňov alebo dokonca vklad do Katastra úplne zmariť.

Dôležité je si uvedomiť, že s vkladom kúpnej zmluvy do Katastra nehnuteľností a zápisom vlastníckeho práva sú úzko previazané aj ďalšie dôležité úkony medzi predávajúcim a kupujúcim. Je to vyplatenie kúpnej ceny, odovzdanie nehnuteľnosti budúcemu vlastníkovi, prepis energií a iné náležitosti… O tom všetko hovorí Kúpna zmluva.

Chcete spokojne spávať?

Zmluvnej dokumentácii, najmä Kúpnym zmluvám a Návrhom na vklad vlastníckeho práva do Katastra nehnuteľností preto odporúčam venovať zvýšenú pozornosť. Zabezpečenie vypracovania Kúpnej zmluvy zverte do rúk skúseného realitného makléra. Ten dlhodobo spolupracuje s advokátskou kanceláriou, s ktorou už úspešne zrealizovali dostatočné množstvo realitných obchodov.

S vypracovaním Kúpnej zmluvy sa môžete aj sami obrátiť na právnika, ktorý je zbehlý v realitnom práve. Zvlášť zdôrazňujem „zbehlý v realitnom práve“, čo zistíte v jeho ponuke právnych služieb, prípadne referencií. Zo svojej dlhoročnej praxe totiž viem, že realitné právo je nielen špecifická oblasť občianskeho práva, ale treba poznať aj ďalšie súvisiace zákony, ktoré som spomenul už predtým. A s tými bežný právnik neprichádza do kontaktu.

Poplatok za vypracovanie kúpnych zmlúv berte ako investíciu, ktorá vám zabezpečí pokojný spánok nielen počas prevodu nehnuteľnosti na Katastri. Problém totiž môže nastať aj s odstupom času po vklade vlastníckeho práva do Katastra nehnuteľností.


Chcete poradiť a pomôcť pri predaji vašej nehnuteľnosti alebo len vypracovať kúpnu zmluvu a návrh na vklad vlastníckeho práva do Katastra nehnuteľností?

Tak mi zavolajte priamo na telefón 0905 472 808 alebo len jednoducho vyplňte a odošlite Kontaktný formulár. Rád vám pomôžem.

Ak sa vám tento článok páčil, dajte mu “páči sa mi” alebo ho “zdieľajte” so svojimi priateľmi a známymi, aby pomohol im.

Zdieľajte článok:

Facebook
LinkedIn

Vyhľadávanie

Štítky

Najčítanejšie články

Blog

Ďalšie články

Fotenie nehnuteľností - kuchyňu nafotil Miroslav Meňhart

Ako na fotenie nehnuteľnosti na predaj?

Viete, čo je základom úspešného predaja vašej nehnuteľnosti? Kvalitná fotografia, ktorá vynikne nad ostatnými konkurenčnými fotografiami.
Taká, ktorá vyvolá u kupujúceho čo najlepší prvý dojem a následne záujem vašu nehnuteľnosť aj vidieť.
Chcete vedieť, ako si takéto fotografie môžete urobiť aj svojpomocne?

Prečítať článok »
Daň z nehnuteľnosti a tlačivá- Miroslav Meňhart

Daň z nehnuteľnosti

Predali, kúpili, zdedili alebo skolaudovali ste nehnuteľnosť v tomto roku?
Tak do 31. januára budúceho roka musíte podať PRIZNANIE K DANI Z NEHNUTEĽNOSTI. Ale môžete tak urobiť aj skôr, aby ste nezabudli. Pre istotu…
Všetky potrebné informácie a podklady nájdete v tomto článku.

Prečítať článok »