Článok

Pozor na platbu kúpnej ceny v hotovosti

Platba kúpnej ceny v hotovosti - Miroslav Meňhart

Ak to len trochu pôjde, vyhnite sa pri predaji či kúpe nehnuteľnosti akejkoľvek platbe kúpnej ceny alebo jej časti v hotovosti. Prečo? Veľmi tým riskujete.

V súčasnej dobe platbu v hotovosti upravuje zákon o obmedzení platieb v hotovosti. Zákon zakazuje vykonávať platby v hotovosti nad 15.000 EUR zo strany fyzických osôb – nepodnikateľov, teda občanov.

V prípade, že sa jedná fyzickú osobu – podnikateľa nesmie platba v hotovosti presiahnuť sumu 5.000 EUR.

Prečo je nebezpečná platba kúpnej ceny v hotovosti

Ak sa dohodnete s druhou stranou, že si odovzdáte peniaze v hotovosti, je to jeden z najnebezpečnejších spôsobov vyplatenia kúpnej ceny. Jedna strana vždy riskuje.

Spôsob vyplatenia kúpnej ceny si dohodnete v kúpnej zmluve. Je veľmi dôležité, aby ste si ho dohodli podrobne a tak, aby bol bezpečný pre predávajúceho i kupujúceho. A tento postup aj dôsledne dodržujte.

Pokiaľ si chcete ako predávajúci prevziať peniaze až po podaní kúpnych zmlúv na Kataster nehnuteľností, riskujete, že peniaze potom nedostanete a môžete prísť aj o vašu nehnuteľnosť.

Pokiaľ ste naopak, kupujúci, a peniaze odovzdáte pred podaním kúpnych zmlúv na Kataster nehnuteľností, riskujete, že návrh na vklad podaný nebude. A tak prídete nielen peniaze, ale nestanete sa ani majiteľom nehnuteľnosti.

Jediné, čo vám zostane bude súd, ktorý môže trvať aj niekoľko rokov. Za toto obdobie sa môže s peniazmi i nehnuteľnosťou udiať čokoľvek. Tento scenár bol a je veľmi častý pri podvodoch spojených s predajom bytov, domov i pozemkov.

Ak teda predávate či kupujete nehnuteľnosť, poraďte sa dopredu o všetkých nástrahách realitného obchodu s odborníkmi, ktorí tieto kroky riešia každý deň. Ušetríte si tak veľa nervov a peňazí.


Zaujímajú vás bezpečné spôsoby platby kúpnej ceny? Chcete poradiť alebo pomôcť pri predaji nehnuteľnosti? Zavolajte mi priamo na telefón 0905 472 808 alebo jednoducho vyplňte a odošlite Kontaktný formulár. Rád vám poradím.

Ak sa vám tento článok páčil, dajte mu „páči sa mi“ alebo ho zdieľajte so svojimi priateľmi a známymi, aby pomohol aj im.

Zdieľajte článok:

Facebook
LinkedIn

Vyhľadávanie

Štítky

Najčítanejšie články

Blog

Ďalšie články

Daň z nehnuteľnosti a tlačivá- Miroslav Meňhart

Daň z nehnuteľnosti

Predali, kúpili, zdedili alebo skolaudovali ste nehnuteľnosť v tomto roku?
Tak do 31. januára budúceho roka musíte podať PRIZNANIE K DANI Z NEHNUTEĽNOSTI. Ale môžete tak urobiť aj skôr, aby ste nezabudli. Pre istotu…
Všetky potrebné informácie a podklady nájdete v tomto článku.

Prečítať článok »
Platba kúpnej ceny v hotovosti - Miroslav Meňhart

Pozor na platbu kúpnej ceny v hotovosti

Ak to len trochu pôjde, vyhnite sa pri predaji či kúpe nehnuteľnosti akejkoľvek platbe v hotovosti.
Prečo?
Veľmi tým riskujete. Je to jeden z najnebezpečnejších spôsobov vyplatenia kúpnej ceny. Jedna strana vždy riskuje, že už nedostane nehnuteľnosť alebo peniaze.

Prečítať článok »