Článok

Pozor na platbu kúpnej ceny v hotovosti

Platba kúpnej ceny v hotovosti - Miroslav Meňhart

Platba kúpnej ceny v hotovosti bol v minulosti jeden z najbežnejších spôsobov vyplácanie kúpnej ceny. Navrhol vám to niekto aj v dnešnej dobe pri predaji nehnuteľnosti? Vedzte, že v súčasnosti to nie je až také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. V tomto článku sa pozrieme na zákonné a bezpečnostné riziká takejto platby kúpnej ceny a dozviete sa, ako ich minimalizovať.

Zákonná úprava platieb v hotovosti

Ak to len trochu pôjde, vyhnite sa pri predaji či kúpe nehnuteľnosti akejkoľvek platbe kúpnej ceny v hotovosti. Prečo? Lebo môžete prísť o peniaze a porušiť zákon.

V čase do 30.06.2023 platby v hotovosti upravoval zákon o obmedzení platieb v hotovosti. Zákon zakazoval vykonávať platby v hotovosti nad 15.000 EUR pre fyzické osoby – nepodnikateľov, teda občanov.

V prípade, že sa jednalo fyzickú osobu – podnikateľa, bol zákon ešte prísnejší. Platba v hotovosti nesmela presiahnuť sumu 5.000 EUR, či už platil alebo platbu prijímal.

Od 01.07.2023 je novelizáciou zákona limit platieb v hotovosti zjednotený – pre všetkých sa zakazuje platba v hotovosti nad 15.000 EUR. Zákaz neplatí v čase krízovej situácie, vojnového stavu, výnimočného stavu, núdzového stavu a mimoriadnej situácie.

Podrobnejšie informácie a riešenie špecifických situácií pri obmedzení platieb v hotovosti sa dozviete v článku Limit na platby v hotovosti. Oplatí sa vám ho prečítať.

Prečo je nebezpečná platba kúpnej ceny v hotovosti

Ak sa dohodnete s druhou stranou, že si odovzdáte peniaze v hotovosti, je to jeden z najnebezpečnejších spôsobov platby kúpnej ceny. Jedna alebo obe strany vždy riskujú.

Platba kúpnej ceny v hotovosti nezanecháva žiadnu elektronickú stopu, ako to je v prípade pri platbe prevodným príkazom. Nemáte žiadnu dokumentáciu ani podklad o finančnej transakcii, čo vám môže spôsobiť vážne problémy v prípadu sporu o vlastnícke právo k nehnuteľnosti.

V dnešnej dobe sú technické prostriedky čím ďalej, tým viac dokonalejšie. A dokonalejšie vedia napodobniť aj pravé bankovky. Pravosť bankoviek, aj to len vo väčšine prípadov, vie posúdiť len vyškolený odborník. Ako neodborník môžete mať problém s overovaním ich pravosti, a tak nemáte istotu, či ste za svoju nehnuteľnosť dostali jej hodnotu alebo len bezcenný potlačený papier.

Držať doma väčšiu hotovosť je nebezpečné, najmä ak niekoľko ľudí vie, že ste nehnuteľnosť predali. Aj samotná preprava hotovosti je riziková, a to nehovorím o jej prípadnom vložení do banky. Banky patria medzi právnické osoby, ktoré sú povinné riadiť sa zákonom proti praniu špinavých peňazí a takéto vklady musia nahlasovať.

Naviac, začala sa rozvíjať aj spolupráca medzi Katastrom nehnuteľností a Daňovým úradom. Tieto sledujú a vedia posúdiť prevod nehnuteľnosti na jednej strane a platbu kúpnej ceny za nehnuteľnosť v primeranej výške na strane druhej. A tak nebude problém daňový podvod odhaliť.

Ako minimalizovať riziká platby kúpnej ceny v hotovosti

Spôsob platby kúpnej ceny si dohodnete v kúpnej zmluve. Je veľmi dôležité, aby ste si ho dohodli podrobne a tak, aby bol bezpečný pre predávajúceho i pre kupujúceho. A tento postup aj dôsledne dodržujte.

Využívajte bezpečné spôsoby platby kúpnej ceny za nehnuteľnosť. Také, ktoré nielen zanechávajú elektronickú stopu a vyžadujú si splnenie povinností predávajúceho i kupujúceho. Jednou z možností je aj notárska úschova peňazí alebo ich vinkulácia v banke.

Pokiaľ si chcete ako predávajúci prevziať peniaze až po podaní kúpnych zmlúv do Katastra nehnuteľností, riskujete, že peniaze potom nedostanete a môžete prísť aj o vašu nehnuteľnosť.

Pokiaľ ste naopak, kupujúci, a peniaze odovzdáte pred podaním kúpnych zmlúv do Katastra nehnuteľností, tiež riskujete. Návrh na vklad vlastníckeho práva nemusí byť podaný. Alebo aj keď podaný bude a Kataster nehnuteľností konanie preruší, predávajúci nemusí byť súčinný pri odstraňovaní právnej prekážky vkladu. A tak prídete nielen peniaze, ale sa nestanete ani majiteľom nehnuteľnosti.

Jediné, čo vám zostane bude súd, ktorý môže trvať aj niekoľko rokov. Za toto obdobie sa môže s peniazmi i nehnuteľnosťou udiať čokoľvek. Tento scenár bol a je veľmi častý pri podvodoch spojených s predajom bytov, domov i pozemkov.

Ak teda predávate alebo kupujete nehnuteľnosť, poraďte sa dopredu o všetkých nástrahách realitného obchodu s odborníkmi, ktorí tieto kroky riešia každý deň. Najmä o bezpečnej platbe kúpnej ceny. Ušetríte si tak veľa nervov a peňazí.


Zaujímajú vás bezpečné spôsoby platby kúpnej ceny? Chcete poradiť alebo pomôcť pri predaji nehnuteľnosti? Zavolajte mi priamo na telefón 0905 472 808 alebo jednoducho vyplňte a odošlite Kontaktný formulár. Rád vám poradím.

Ak sa vám tento článok páčil, dajte mu „páči sa mi“ alebo ho zdieľajte so svojimi priateľmi a známymi, aby pomohol aj im.

Zdieľajte článok:

Facebook
LinkedIn

Vyhľadávanie

Štítky

Najčítanejšie články

Blog

Ďalšie články

Fotenie nehnuteľností - kuchyňu nafotil Miroslav Meňhart

Ako na fotenie nehnuteľnosti na predaj?

Viete, čo je základom úspešného predaja vašej nehnuteľnosti? Kvalitná fotografia, ktorá vynikne nad ostatnými konkurenčnými fotografiami.
Taká, ktorá vyvolá u kupujúceho čo najlepší prvý dojem a následne záujem vašu nehnuteľnosť aj vidieť.
Chcete vedieť, ako si takéto fotografie môžete urobiť aj svojpomocne?

Prečítať článok »
Daň z nehnuteľnosti a tlačivá- Miroslav Meňhart

Daň z nehnuteľnosti

Predali, kúpili, zdedili alebo skolaudovali ste nehnuteľnosť v tomto roku?
Tak do 31. januára budúceho roka musíte podať PRIZNANIE K DANI Z NEHNUTEĽNOSTI. Ale môžete tak urobiť aj skôr, aby ste nezabudli. Pre istotu…
Všetky potrebné informácie a podklady nájdete v tomto článku.

Prečítať článok »