Článok

3 najväčšie podvody realitných maklérov

Podvody realitných maklérov - Miroslav Meňhart

Budem úprimný. V každom odbore nájdete nekorektných ľudí. Či už si idete kúpiť auto, alebo idete na dovolenku, alebo predávate svoju nehnuteľnosť.

Ako realitný maklér s viac ako 20 ročnou praxou som sa stretol s mnohými podvodmi realitných maklérov na realitnom trhu. V toto článku vám priblížim niektoré z nich, ktoré používajú niektorí realitní makléri voči predávajúcim na získavanie ich nehnuteľnosť do ponuky. A zároveň vám poradím, ako sa im vyhnúť.

Aké sú 3 najčastejšie podvody realitných maklérov?

1. Kúpim byt v tejto lokalite

Na tento už roky známy trik narazíte, keď vo svojej schránke nájdete letáčik s textom „Kúpim byt v tejto lokalite“. Zavoláte na uvedené telefónne číslo, lebo sa domnievate, že máte záujemcu o kúpu vašej nehnuteľnosti.

V tom lepšom prípade sa dozviete, že nejde o skutočného kupujúceho, ale o realitného makléra, ktorý len chce zobrať vašu nehnuteľnosť do ponuky. V tom horšom prípade sa realitný maklér tvári ako kupujúci a dokonca si dohodne s vami obhliadku vašej nehnuteľnosti.

A až počas osobnej schôdzky sa dozviete, že sa vôbec nejedná o skutočného záujemcu o vašu nehnuteľnosť, ale sa jedná o realitného makléra. Že je to nepoctivý spôsob práce z jeho strany ku vám je úplne zrejmé.

Ako sa takejto praktike vyhnúť? Ak na letáčiku nie je uvedené žiadne meno, buďte opatrný a letáčik hneď vyhoďte. Ak sa len predsa rozhodnete zavolať na uvedené telefónne číslo, ako prvé si overte, či jednáte s potenciálnym kupujúcim alebo realitným maklérom. A podľa toho sa zariaďte.

2. Ja na to mám kupca

To je už dnes klasická otrepaná fráza niektorých realitných maklérov. Používajú ju predovšetkým preto, lebo majitelia nehnuteľností takýto argument radi „počúvajú“ a dopredu sa tešia, ako rýchlo predajú svoju nehnuteľnosť.

Realitný maklér vám zavolá, že má kupujúceho na vašu nehnuteľnosť, ktorý je dokonca ochotný zaplatiť vami požadovanú kúpnu cenu. Ak súhlasíte a podpíšete s realitným maklérom exkluzívnu sprostredkovateľskú zmluvu, tak sľubuje, že predaj prebehne rýchlo a bez problémov.

Skutočnosť je ale taká, že žiaden kupujúci neexistuje a realitný maklér chce len získať vašu nehnuteľnosť do ponuky. Prípadne môže urobiť ešte aj to, že miesto kupujúceho dotiahne na obhliadku svojho kamaráta, ktorý „javí záujem“ o vašu nehnuteľnosť.

Ako sa tejto praktike vyhnúť? Nikdy nepodpisujte exkluzívnu zmluvu s takýmto realitným maklérom. Vyžiadajte si od neho kontakt na kupujúceho, preverte si jeho existenciu, záujem o kúpu nehnuteľnosti a solventnosť. Keď vám realitný maklér kontakt nedá, nemáte s ním dôvod nič riešiť.

Ak má realitní maklér skutočného kupujúceho, teda zastupuje jeho záujmy, tak by mal mať s ním podpísanú sprostredkovateľskú zmluvu. A nemusí, vlastne ani zo zákone nemôže, podpisovať sprostredkovateľskú zmluvu s vami.

3. Nereálna cena

Mnoho realitných maklérov sľúbi alebo odsúhlasí majiteľovi jeho nereálnu cenu za predaj nehnuteľnosti. A to bez toho, urobili dôsledné ocenenie nehnuteľnosti. Táto cena môže byť dokonca vyššia ako kúpna cena uvádzaná na realitných portáloch. Dôvod je prostý. Týmto sľubom nalákajú majiteľa na podpis exkluzívnej sprostredkovateľskej zmluvy a potom ho už len manipulujú, aby znížil kúpnu cenu.

Ako sa tejto praktike vyhnúť? Cenu podobných nehnuteľností tej vašej si viete na realitných portáloch skontrolovať aj vy sami. Tieto ceny sú premrštené o 5 až 15%, lebo inak by už boli predané a nenašli by ste ich. Požiadajte makléra o korektné ocenenie nehnuteľnosti a súhrn všetkých jeho činností, ktoré vykoná na dosiahnutie danej ceny.

A bonusový podvod: Ja vám to predám bez provízie

Každý práceschopný človek pracuje preto, aby zarobil mzdu a uživil sa. U realitného makléra je to provízia, z ktorej ale musí zaplatiť fotografa, inzerciu a reklamu na realitných portáloch a sociálnych sieťach, právny servis a ostatné náležitosti. Myslíte, že mu to niekto urobí zadarmo?

Svoju províziu v tomto prípade získa maklér od kupujúceho tak, že navýši o províziu cenu vašej nehnuteľnosti. Nehnuteľnosť je tým pádom menej predajná, maklér vás zavádza a deformuje realitný trh. O túto sumu by ste vy sami mohli získať vyššiu cenu za vašu nehnuteľnosť.

Ako sa tejto praktike vyhnúť? Jednoducho. Ak predsa budete podpisovať sprostredkovateľskú zmluvu a takýmto maklérom, trvajte na tom, aby výška jeho provízie bola „0“.

Čo odporúčam?

Ak sa stretnete s podobnými praktikami realitných maklérov, odporúčam vám ihneď schôdzku ukončiť a hľadať si dobrého realitného makléra. Lebo ak je niekto nekorektný od samého začiatku, hovorí to o jeho charaktere. Ako môžete očakávať, že bude korektný v budúcnosti?

Na slovenskom realitnom trhu sú dve profesné realitné organizácie, a to Realitná Únia SR a NARKS, ktoré dozerajú na korektnosť a etiku realitných kancelárií a realitných maklérov. Môžete si v nich overiť nielen správnosť postupu realitných maklérov, ale si na nich aj sťažovať.

Musím ale dodať, že na nepoctivé správanie narazíte aj v prípade, ak sa rozhodnete predávať nehnuteľnosť sami. Dnes už existujú internetové portály, kam si môžete zadať svoj inzerát bez realitky. Problém je v tom, že za ich „sprostredkovanie“ nenesú žiadnu zodpovednosť. Vy môžete svojou neznalosťou realitného obchodu urobiť chybu a prísť o veľké peniaze alebo aj o nehnuteľnosť. A oni vám nepomôžu.

Ako sa teda na realitnom trhu orientovať?

Rovnako ako na každom inom trhu. Potrebujete dobre predať nehnuteľnosť? A tak:

  • spýtajte sa svojich známych na ich skúsenosti s inými realitnými maklérmi
  • hľadajte na internete a zisťujte si informácie o konkrétnych realitných makléroch:
    • ako dlho vykonávajú svoju prácu
    • koľko nehnuteľností už predali
    • akým spôsobom prezentujú predávané nehnuteľnosti
    • aké majú referencie
    • či sú v niektorej profesnej orgamizácii
  • neverte nereálnym sľubom a nedôveryhodným reklamám.

Jednoducho len používajte zdravý sedliacky rozum. A pýtajte sa. Ak to s vami realitný maklér myslí dobre, rád sa s vami stretne a bezplatne vám poradí. Až potom sa rozhodnite a urobte ďalší krok.


Potrebujete poradiť pri predaji vašej nehnuteľnosti? Opýtajte sa ma priamo na telefóne 0905 472 808 alebo jednoducho vyplňte a odošlite Kontaktný formulár. Rád Vám pomôžem.

Ak sa vám tento článok páčil, dajte mu “páči sa mi” alebo ho “zdieľajte” so svojimi priateľmi a známymi, aby pomohol im.

Zdieľajte článok:

Facebook
LinkedIn

Vyhľadávanie

Štítky

Najčítanejšie články

Blog

Ďalšie články

Fotenie nehnuteľností - kuchyňu nafotil Miroslav Meňhart

Ako na fotenie nehnuteľnosti na predaj?

Viete, čo je základom úspešného predaja vašej nehnuteľnosti? Kvalitná fotografia, ktorá vynikne nad ostatnými konkurenčnými fotografiami.
Taká, ktorá vyvolá u kupujúceho čo najlepší prvý dojem a následne záujem vašu nehnuteľnosť aj vidieť.
Chcete vedieť, ako si takéto fotografie môžete urobiť aj svojpomocne?

Prečítať článok »
Daň z nehnuteľnosti a tlačivá- Miroslav Meňhart

Daň z nehnuteľnosti

Predali, kúpili, zdedili alebo skolaudovali ste nehnuteľnosť v tomto roku?
Tak do 31. januára budúceho roka musíte podať PRIZNANIE K DANI Z NEHNUTEĽNOSTI. Ale môžete tak urobiť aj skôr, aby ste nezabudli. Pre istotu…
Všetky potrebné informácie a podklady nájdete v tomto článku.

Prečítať článok »