Nepredajná nehnuteľnosť a v dnešnej dobe? Ako sa to môže vôbec stať, keď je vo všeobecnosti nedostatok bytov, domov a pozemkov? Čo s tým? Ak sa to stalo aj vám, pozorne si prečítajte tento článok. Dozviete sa nielen príčiny, ktoré vás k tomu doviedli, že máte doma nepredajnú nehnuteľnosť, ale aj cestu, ako sa z toho dostanete von.
Prečo sa nehnuteľnosti nepredávajú podľa predstáv majiteľa?
Ak sa nehnuteľnosť predáva už dlhšie, stala sa z nej nepredajná nehnuteľnosť, ležiak. Ak sa doteraz nepredala, príčinou môžu byť len dve veci:
- zlý marketing, alebo
- nereálna kúpna cena, ktorú trh nechce akceptovať.
V prípade, že predávate s pomocou dobrého realitného makléra, zlý marketing môžete s vysokou pravdepodobnosťou vylúčiť. Predpokladám, že ste si najskôr zistili všetky potrebné informácie o predaji nehnuteľností v dnešnej dobe, aby ste vedeli, čo vás očakáva. Samozrejme z objektívnych a dôveryhodných zdrojov, medzi ktoré patrí aj Navigácia vo svete nehnuteľností od Realitnej únie SR.
Následne ste si podľa najlepšieho vedomia a svedomia vybrali partnera – profesionálneho realitného makléra, ktorý vám podrobne popísal postup, ako vašu predať nehnuteľnosť rýchlo a za maximálnu cenu. A to ste potvrdili aj písomne v sprostredkovateľskej zmluve, takže viete skontrolovať, či a ako ju realitný maklér aj dodržiava.
Ak ste sa rozhodli predávať svoju nehnuteľnosť sami, viete, že základom sú kvalitné fotografie aspoň upratanej nehnuteľnosti. Vybrali ste nejaký realitný portál alebo realitné portály, do ktorých ste vložili ponuku svojej nehnuteľnosti. Tú ste aj pútavo popísali, ale… Týždne bežia a nik sa vám neozýva. Podľa čoho ste však stanovili predajnú cenu vašej nehnuteľnosti?
Ako vôbec vznikne nepredajná nehnuteľnosť?
Jedným z obľúbených prístupov, ktorý používa veľa majiteľov nehnuteľností, je: „Skúsim to, a keď to nepôjde, zľavím.“ A stanovia cenu svojej nehnuteľnosti radšej vyššiu, ako nižšiu. Na tom nie je nič zlé, lebo väčšina kupujúcich, aj keď nie všetci, pri kúpe nehnuteľností radi zjednávajú zľavu. Problém však nastane v prípade, keď ten váš prvý „nástrelˮ predajnej ceny je veľmi vzdialený realite. Takto ste si položili základný kameň na nepredajnú nehnuteľnosť.
Často sa stretávam s argumentom, že majiteľ nehnuteľnosti má na predaj čas a nič ho nesúri. Žiaľ, neuvedomuje si, že čím dlhšie svoju nehnuteľnosť predáva, tým sú aj vyššie náklady, ktoré musí znášať. Tvrdenie, že nehnuteľnosť si jesť nepýta, nie je úplne pravdivé. Musí platiť nájom, dane, cez zimu temperovať nehnuteľnosť, v lete okolo domu kosiť trávnik, …
Okrem týchto vecí sú nehnuteľnosti, ktoré sú dlho na predaj, pre kupujúcich podozrivé. Buď nikto o ne neprejaví záujem, alebo ak áno, tak ich prvá otázka znie: „V čom je problém, že to tak dlho predávate?ˮ
Nakoniec sa každý predávajúci, skôr či neskôr, dostane k tomu, že začne svoju nehnuteľnosť zlacňovať. Potencionálni kupujúci brúsia po inzerátoch a majú dobrý prehľad o cenách nehnuteľností. Zapamätajú si predraženú nehnuteľnosť a postrehnú aj jej zlacňovanie. Ale ak si myslíte, že hneď pobežia k telefónu dohodnúť si obhliadku, mýlite sa. Budú vyčkávať, koľko ešte z ceny pôjdete alebo musíte ísť nadol.
Výsledok, ktorý vás nepoteší
Ak premrštíte predajnú cenu nehnuteľnosti, stane sa na trhu vaša nehnuteľnosť nepredajnou nehnuteľnosťou. Budete ju musieť postupne zlacňovať až potiaľ, pokiaľ na ňu nezareaguje potenciálny kupujúci. A takto znížená cena býva vo veľkej väčšine prípadoch ešte nižšia ako správne stanovená trhová cena, za ktorú by ste nehnuteľnosť mohli predať na začiatku.
Vaša strata môže byť teda dvojnásobná – z takto zníženej predajnej ceny za nehnuteľnosť, ako aj nákladov, potrebných na jej udržiavanie v čase predaja.
Ak máte doma nepredajnú nehnuteľnosť, zverte jej predaj radšej do rúk profesionálneho realitného makléra. Zavolajte mi ešte dnes priamo na telefón 0905 472 808 alebo len jednoducho vyplňte a odošlite Kontaktný formulár. Rád vám pomôžem.
Ak sa vám tento článok páčil, dajte mu “páči sa mi” alebo ho “zdieľajte” so svojimi priateľmi a známymi, aby pomohol im.