Článok

Pomoc, mám doma nepredajnú nehnuteľnosť!

Nepredajná nehnuteľnosť časom zvyšuje náklady - Miroslav Meňhart

Nepredajná nehnuteľnosť straší každého majiteľa nehnuteľnosti, ktorý sa rozhodne svoju nehnuteľnosť predávať. Nepredajná nehnuteľnosť je taká nehnuteľnosť, ktorá sa dlhodobo nachádza na realitnom trhu a nemôže nájsť záujemcu. Čo spôsobí, že sa nehnuteľnosť stane nepredajnou? Ako sa tomu dá predísť? V tomto článku vám predstavím nielen najčastejšie chyby predávajúcich, ale aj spôsoby, ako sa im vyhnúť.

Nepredajná nehnuteľnosť vzniká už postojom majiteľa

Nepredajná nehnuteľnosť vzniká už na samom začiatku jej predaja. Jedným z obľúbených prístupov, ktorý používa veľa majiteľov nehnuteľností, je: „Skúsim to, a keď to nepôjde, zľavím.“ A stanovia cenu svojej nehnuteľnosti radšej vyššiu, ako nižšiu. Na tom nie je nič zlé, lebo väčšina kupujúcich, aj keď nie všetci, pri kúpe nehnuteľností radi zjednávajú zľavu. Problém však nastane v prípade, keď ten váš prvý „nástrelˮ kúpnej ceny je veľmi vzdialený realite. Takto ste si položili základný kameň na nepredajnú nehnuteľnosť.

Často sa tiež stretávam s argumentom, že majiteľ nehnuteľnosti má na predaj čas a nič ho nesúri. Žiaľ, neuvedomuje si, že čím dlhšie svoju nehnuteľnosť predáva, tým sú aj vyššie náklady, ktoré musí znášať. Tvrdenie, že nehnuteľnosť si jesť nepýta, nie je úplne pravdivé. Musíte platiť nájom, dane, cez zimu nehnuteľnosť temperovať, v lete okolo domu kosiť trávnik, … Naviac, nehnuteľnosť môže chátrať, čím klesá jej kúpna cena.

Nesprávne stanovenie ceny

Úplne najdôležitejšia vec pri predaji nehnuteľnosti je stanovenie správnej kúpnej ceny. Ak premrštíte kúpnu cenu nehnuteľnosti, odradíte potencionálnych kupujúcich už na samom začiatku. Budete ju musieť postupne zlacňovať až potiaľ, pokiaľ na ňu niekto nezareaguje. A začiatok predaja je pre úspešný predaj nehnuteľností veľmi dôležitý, lebo nehnuteľnosť je na trhu nová a mala by vzbudiť najväčší záujem kupujúcich.

Potencionálni kupujúci brúsia na internete po inzerátoch a majú veľmi dobrý prehľad o cenách nehnuteľností. Nielenže si zapamätajú predraženú nehnuteľnosť, ale sledujú aj jej zlacňovanie. Ale ak si myslíte, že hneď pobežia k telefónu dohodnúť si obhliadku, mýlite sa. Budú vyčkávať, koľko ešte z ceny pôjdete alebo musíte ísť nadol.

Takto znížená cena býva vo veľkej väčšine prípadoch ešte nižšia ako správne stanovená trhová cena, za ktorú by ste nehnuteľnosť mohli predať na začiatku.

Ako zistiť správnu cenu vašej nehnuteľnosti? Vplýva na ňu veľa faktorov. Orientačne si ju môžete zistiť aj sami. Nie na realitných portáloch, kde sú ceny nehnuteľností nadhodnotené o 5 – 15%, a preto sa nepredali. Ale v realitnom barometri Realitnej Únie SR, ktorý mapuje reálne ceny nehnuteľností. V každom prípade, objektívne a optimálne vám ju stanovia odborníci na nehnuteľnosti – súdny znalec v oblasti stavebníctva alebo skúsený realitný maklér.

Nedostatočná prezentácia

Ak chcete prilákať záujemcov do vašej nehnuteľnosti, musíte ukázať, aké je vaše bývanie pekné a príjemné. Musíte nehnuteľnosť pripraviť na fotenie a obhliadky tak, aby bola čistá, svetlá a zároveň útulná, aby si v nej kupujúci vedeli predstaviť svoj nový domov. Základom sú kvalitné a profesionálne fotografie a videoobhliadka nehnuteľnosti. Tie vytvoria pozitívny prvý dojem vašej nehnuteľnosti na internete a oslovia potencionálnych záujemcov.

Nedostatočná propagácia na internete spôsobí, že sa o vašej úžasnej nehnuteľnosti takmer nikto nedozvie. A na internete je dnes každý. Aby sa o nej dozvedelo čo najviac potencionálnych kupcov, musíte využiť rôzne kanály. Prezentáciu na realitných portáloch, vrátanie topovanie (platenie za umiestnenie ponuky na popredných miestach), Facebook a platená reklama na ňom. Využiť môžete aj letáky a inzerciu v rôznych médiách.

Toto všetko vám vie bežne zabezpečiť skúsený realitný maklér. Naviac má kontakty na:

  • potencionálnych kupujúcich, ktorých neuspokojil pri inom obchode a vie im ponúknuť aj vašu nehnuteľnosť
  • kolegov maklérov, ktorí pre svojich kupujúcich hľadajú vhodnú nehnuteľnosť
  • investorov, ktorí investujú do nehnuteľností.

Nepružnosť pri rokovaniach

Týka sa to najmä rokovaní o cene a podmienkach predaja. Každý predávajúci chce čo najvyššiu kúpnu cenu a kupujúci čo najnižšiu. Aby ste úspešne predali svoju nehnuteľnosť, musia sa vaše postoje približovať a nakoniec aj stretnúť. Pozorne počúvajte názory kupujúceho a hľadajte kompromisné riešenie. Neznamená to, že budete akceptovať každú jeho ponuku a jednostranne ustupovať. Zoberte tiež do úvahy situáciu na trhu a konkurenciu. Ak tak nerobíte, tak je to tiež jedna z hlavných príčin, ako mať doma nepredajnú nehnuteľnosť.

Dôležité sú aj ostatné podmienky predaja – ochota poskytnúť doklady od nehnuteľnosti, dohodnúť si bezpečný spôsob platby kúpnej ceny a vkladu vlastníckeho práva do Katastra nehnuteľností, vypratanie a odovzdanie nehnuteľnosti a ostatné náležitosti spojené s predajom vašej nehnuteľnosti. Všetky tieto podmienky by mali byť súčasťou právneho servisu, ktorý zabezpečí bezpečný a bezproblémový predaj vašej nehnuteľnosti.

Skúsený realitný maklér takéto rokovania absolvoval už veľakrát. Dôverne pozná celý postup predaja nehnuteľností, bezpečný spôsob úhrady kúpnej ceny a vie zabezpečiť celý právny servis tak, aby vám pomohol úspešne predať vašu nehnuteľnosť. Riadi predaj nehnuteľnosti s prehľadom krok po kroku, dohliada na dodržiavanie termínov a povinností predávajúceho a kupujúceho. A vám poskytuje podrobné informácie a priebehu predaja vašej nehnuteľnosti.

Ako nemať nepredajnú nehnuteľnosť?

Svoju nehnuteľnosť si môžete predávať aj sami. Je to komplikovaný proces, ktorý vyžaduje široké znalosti z rôznych odborov. Zároveň vyžaduje aj niekoľkoročné skúsenosti, aby ste predaj vašej nehnuteľnosti úspešne dokončili.

Svoju nehnuteľnosť môžete predávať aj s pomocou partnera, ktorého si dôsledne vyberte – profesionálneho realitného makléra. Ten vám podrobne popíše postup, ako vašu nehnuteľnosť predať rýchlo a za maximálnu cenu. Potvrdíte si to aj písomne v sprostredkovateľskej zmluve, aby ste kedykoľvek vedeli realitného makléra skontrolovať, či plní svoje povinnosti.


Ak máte doma nepredajnú nehnuteľnosť, zverte jej predaj radšej do rúk profesionálneho realitného makléra. Zavolajte mi ešte dnes priamo na telefón 0905 472 808 alebo len jednoducho vyplňte a odošlite Kontaktný formulár. Rád vám pomôžem.

Ak sa vám tento článok páčil, dajte mu “páči sa mi” alebo ho “zdieľajte” so svojimi priateľmi a známymi, aby pomohol im.

Zdieľajte článok:

Facebook
LinkedIn

Vyhľadávanie

Štítky

Najčítanejšie články

Blog

Ďalšie články

Fotenie nehnuteľností - kuchyňu nafotil Miroslav Meňhart

Ako na fotenie nehnuteľnosti na predaj?

Viete, čo je základom úspešného predaja vašej nehnuteľnosti? Kvalitná fotografia, ktorá vynikne nad ostatnými konkurenčnými fotografiami.
Taká, ktorá vyvolá u kupujúceho čo najlepší prvý dojem a následne záujem vašu nehnuteľnosť aj vidieť.
Chcete vedieť, ako si takéto fotografie môžete urobiť aj svojpomocne?

Prečítať článok »
Daň z nehnuteľnosti a tlačivá- Miroslav Meňhart

Daň z nehnuteľnosti

Predali, kúpili, zdedili alebo skolaudovali ste nehnuteľnosť v tomto roku?
Tak do 31. januára budúceho roka musíte podať PRIZNANIE K DANI Z NEHNUTEĽNOSTI. Ale môžete tak urobiť aj skôr, aby ste nezabudli. Pre istotu…
Všetky potrebné informácie a podklady nájdete v tomto článku.

Prečítať článok »