Článok

Ako zistiť správnu cenu nehnuteľnosti, aby ste neprerobili?

Správna cena nehnuteľnosti zistená maklérom - Miroslav Meňhart

Chcete predať svoju nehnuteľnosť a neviete, aká je správna cena nehnuteľnosti?
Potrebujete si vyporiadať bezpodielové spoluvlastníctvo manželov po rozvode?
Alebo ste zdedili nehnuteľnosť a chcete vedieť cenu nehnuteľnosti pre notára alebo na jej následný predaj?
Ak ste aspoň jedenkrát odpovedali ÁNO, tak si prečítajte tento článok o správnom určení ceny nehnuteľnosti, aby ste neprišli o kopu peňazí…

Ako by sa nemala určovať cena nehnuteľnosti?

Na určenie ceny nehnuteľnosti môžete použiť niekoľko spôsobov.

Jedným zo spôsobov je, že si sami pozriete realitné portály. Vyhľadáte nehnuteľnosti podobné tej vašej, porovnáte si ich vlastnosti a ceny. Cenu nehnuteľnosti stanovíte podobnú alebo pre istotu dáte cenu trochu vyššiu, aby ste mali z čoho spúšťať. Tešíte sa, že ste sami určili správnu cenu nehnuteľnosti, za ktorú ju aj skutočne predáte?

Žiadne dve nehnuteľnosti, aj keď sa zdajú byť úplne rovnaké, nie sú úplne rovnaké. Mám na mysli vašu nehnuteľnosť a nehnuteľnosť na realitnom portáli. Ceny nehnuteľností uvedené na realitných portáloch sú len ceny ponukové, teda nie také, za ktoré sa skutočne aj predajú. Skutočné predajné ceny nehnuteľností bývajú nižšie o 5 – 10 – a viac %, ale tými sa už radšej nikto verejne „nepochváliʺ.

Naviac, aj keby dve nehnuteľnosti boli úplne rovnaké, rovnakí nie sú kupujúci. Nemôžu teda byť rovnaké obchodné prípady, teda ani ceny…

Určujú korektne cenu nehnuteľnosti realitné kancelárie?

Druhý spôsob určenia ceny nehnuteľnosti je, že niektoré realitné kancelárie ponúkajú na svojom webe „kalkulačku ceny nehnuteľnostiʺ. Zadáte do nej len pár základných parametrov, ktoré nemôžu komplexne vystihnúť vašu nehnuteľnosť. A tá vám vypočíta „cenu nehnuteľnosti“. A to z cien podobných nehnuteľností na realitných portáloch, ktoré znížia o 5 – 10 %. A to si môžete urobiť aj sami…

Myslíte si, že takto vypočítaná cena nehnuteľnosti na kalkulačke „od stolaʺ, je správna a korektná? Naviac, keď od vás následne pýtajú kontaktné údaje, aby mohli zobrať vašu nehnuteľnosť do ponuky? Takže kalkulačka im na to dobre poslúži len ako zámienka

Čo ak nepoznáte správnu cenu nehnuteľnosti?

Je to jednoduché. Ak ste určili príliš nízku cenu nehnuteľnosti, tak nehnuteľnosť predáte rýchlo a pod cenu. A tak prídete o kopec peňazí. Ak ste určili príliš vysokú cenu nehnuteľnosti, tak o nehnuteľnosť nebude záujem. Cenu budete postupne znižovať, nehnuteľnosť bude na trhu opozeraná a znehodnotená. V konečnom dôsledku ju predáte za ešte nižšiu cenu, ako by ste ju predali na začiatku. A tiež prídete o kopec peňazí.

Orientačnú cenu nehnuteľností, ako aj vývoj cien, si môžete pozrieť v špecializovanom nástroji Realitnej Únie SR – v realitnom barometri. Uvedené ceny nehnuteľností sú podstatne objektívnejšie ako ceny nehnuteľností vypočítané nejakou kalkulačkou od stola alebo na realitných portáloch.

Správnu trhovú cenu nehnuteľnosti vedia určiť odborníci na nehnuteľnosti, ktorí sú uvedení ďalej.

Ako získate správnu cenu nehnuteľnosti?

Správna cena nehnuteľnosti je taká, za ktorú nehnuteľnosť nebudete len predávať, ale ju v primeranom čase aj skutočne predáte.

Na výšku správnej ceny nehnuteľnosti vplýva hodne parametrov:

 • lokalita (obec) a umiestnenie vašej nehnuteľnosti v nej
 • použité materiály a technológie pri jej výstavbe
 • veľkosť (výmera) stavby a pozemku
 • vek a súčasný stav nehnuteľnosti
 • inžinierske siete
 • orientácia na svetové strany
 • hustota zástavby v okolí
 • hustota a zloženie obyvateľstva
 • občianska vybavenosť a doprava
 • pracovné možnosti
 • kvalita životného prostredia
 • aktuálny stav finančného trhu
 • aktuálny stav realitného trhu
 • … mnohé ďalšie…

Na základe týchto parametrov najobjektívnejšie stanoví hodnotu vašej nehnuteľnosti súdny znalec v oblasti stavebníctva. Aktuálny zoznam znalcov vedie Ministerstvo spravodlivosti SR. Súdneho znalca vám odporučí aj realitný maklér.

Vo svojej dlhoročnej realitnej praxi som sa však stretol len dvakrát s tým, keď predávajúci využil túto možnosť. Urobiť znalecký posudok na nehnuteľnosť od súdneho znalca si nechávajú takmer výhradne kupujúci. A to preto, aby mohli nehnuteľnosť založiť v prospech svojej hypotekárnej banky, a tak získali peniaze na kúpu svojej vysnívanej nehnuteľnosti.

A tak najčastejšie vám aj tak stanoví trhovú cenu nehnuteľnosti skúsený realitný maklér.

A ako určujem správnu cenu nehnuteľnosti ja?

K stanoveniu správnej trhovej ceny nehnuteľnosti pristupujem veľmi podobne ako súdny znalec. Využívam pri tom viac ako 20-ročné skúsenosti z realitného obchodovania a svoje rozsiahle technické vedomosti. Tie si neustále prehlbujem nielen v oblasti preskúmania technického stavu nehnuteľností, ale aj samotného oceňovania nehnuteľností.

Aby som získal objektívny, nie sprostredkovaný, obraz o nehnuteľnosti, tak je nevyhnutná moja osobná návšteva nehnuteľnosti. Meraním zistím jej skutočné rozmery a vyhotovím pôdorysy, lebo tie bývajú len málokedy k dispozícii. A ak sú aj k dispozícii, tak nemusia zodpovedať skutočnému stavu nehnuteľnosti, lebo nehnuteľnosť sa mohla prestavať. Zhodnotím technický stav nehnuteľnosti a urobím aj výstižnú fotodokumentáciu.

Po získaní všetkých potrebných parametrov využijem špecializovaný nástroj Realitnej Únie SR, ktorým precízne vypočítam správnu trhovú cenu nehnuteľnosti. Je veľmi podobný tomu nástroju, ktorý používajú pri oceňovaní aj súdni znalci v oblasti stavebníctva.

Výstupom pre vás bude profesionálne Ocenenie nehnuteľnosti. Je to niekoľkostranový písomný dokument, ktorý obsahuje všetky potrebné podklady ako list vlastníctva, kópiu katastrálnej mapy, popis a pôdorys nehnuteľnosti, územno-plánovaciu informáciu, popis lokality, fotodokumentáciu, analýzu ocenenia a pod.

Na čo všetko vám poslúži Ocenenie nehnuteľnosti?

Ocenenie nehnuteľnosti je odborným vyjadrením makléra v zmysle § 206 Civilného sporového poriadku. To môžete použiť pri správnom stanovení ceny nehnuteľnosti na predaj, vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov pred súdom, pri dedičskom konaní u notára alebo vyporiadaní sa dedičov medzi sebou navzájom.

Za túto alebo veľmi podobnú cenu môžete vašu nehnuteľnosť predať primerane rýchlo a výhodne tak, aby ste zbytočne nestratili kopec peňazí.


Potrebujete určiť správnu cenu nehnuteľnosti pre akýkoľvek účel? Tak mi zavolajte priamo na telefón 0905 472 808 alebo len jednoducho vyplňte a odošlite Kontaktný formulár. Rád vám pomôžem…

Ak sa vám tento článok páčil, dajte mu „páči sa mi“ alebo ho zdieľajte so svojimi priateľmi a známymi, aby pomohol aj im.

Zdieľajte článok:

Facebook
LinkedIn

Vyhľadávanie

Štítky

Najčítanejšie články

Blog

Ďalšie články

Fotenie nehnuteľností - kuchyňu nafotil Miroslav Meňhart

Ako na fotenie nehnuteľnosti na predaj?

Viete, čo je základom úspešného predaja vašej nehnuteľnosti? Kvalitná fotografia, ktorá vynikne nad ostatnými konkurenčnými fotografiami.
Taká, ktorá vyvolá u kupujúceho čo najlepší prvý dojem a následne záujem vašu nehnuteľnosť aj vidieť.
Chcete vedieť, ako si takéto fotografie môžete urobiť aj svojpomocne?

Prečítať článok »
Daň z nehnuteľnosti a tlačivá- Miroslav Meňhart

Daň z nehnuteľnosti

Predali, kúpili, zdedili alebo skolaudovali ste nehnuteľnosť v tomto roku?
Tak do 31. januára budúceho roka musíte podať PRIZNANIE K DANI Z NEHNUTEĽNOSTI. Ale môžete tak urobiť aj skôr, aby ste nezabudli. Pre istotu…
Všetky potrebné informácie a podklady nájdete v tomto článku.

Prečítať článok »