Článok

Ako zistiť správnu cenu nehnuteľnosti, aby ste neprerobili?

Správna cena nehnuteľnosti zistená maklérom - Miroslav Meňhart

Chcete predať svoju nehnuteľnosť a neviete, aká je správna cena nehnuteľnosti?
Potrebujete si vyporiadať bezpodielové spoluvlastníctvo manželov po rozvode?
Alebo ste zdedili nehnuteľnosť a chcete vedieť cenu nehnuteľnosti pre notára alebo na jej predaj?
Ak ste aspoň jedenkrát odpovedali ÁNO, tak si prečítajte tento článok o správnom určení ceny nehnuteľnosti, aby ste neprišli o kopu peňazí…

Ako by sa nemala určovať cena nehnuteľnosti?

Na určenie ceny nehnuteľnosti môžete použiť niekoľko spôsobov.

Jedným zo spôsobov je, že si sami pozriete realitné portály. Vyhľadáte nehnuteľnosti podobné tej svojej, porovnáte si ich vlastnosti a ceny. Cenu nehnuteľnosti stanovíte podobnú alebo pre istotu dáte cenu trochu vyššiu, aby ste mali z čoho spúšťať. Tešíte sa, že ste sami určili správnu cenu svojej nehnuteľnosti, za ktorú ju aj skutočne predáte?

Žiadne dve nehnuteľnosti, aj keby boli vedľa seba, nie sú úplne rovnaké. Ceny nehnuteľností uvedené na realitných portáloch sú len ceny ponukové, teda nie také, za ktoré sa skutočne aj predajú. Skutočné predajné ceny nehnuteľností bývajú nižšie o 5 – 10 – a viac %, ale tými sa už radšej nikto verejne „nepochváliʺ.

Naviac, rovnakí nie sú ani kupujúci, a teda nemôžu byť rovnaké ani obchodné prípady…

Určujú korektne cenu nehnuteľnosti realitné kancelárie?

Druhý spôsob určenia ceny nehnuteľnosti je, že niektoré realitné kancelárie ponúkajú na svojom webe „kalkulačku ceny nehnuteľnostiʺ. Zadáte do nej len pár základných parametrov, ktoré nemôžu komplexne vystihnúť vašu nehnuteľnosť. A tá vám vypočíta jej cenu. Z cien podobných nehnuteľností na realitných portáloch, znížených o 5 – 10 %. A to si môžete urobiť aj sami…

Myslíte si, že takto vypočítaná cena nehnuteľnosti na kalkulačke „od stolaʺ, je správna a korektná? Naviac, keď od vás následne pýtajú kontaktné údaje, aby mohli zobrať vašu nehnuteľnosť do ponuky? Takže kalkulačka im na to dobre poslúži len ako zámienka

Čo ak nepoznáte správnu cenu nehnuteľnosti?

Je to jednoduché. Ak ste určili príliš nízku cenu nehnuteľnosti, tak nehnuteľnosť predáte rýchlo a pod cenu. A tak prídete o kopec peňazí. Ak ste určili príliš vysokú cenu nehnuteľnosti, tak o nehnuteľnosť nebude záujem. Cenu budete postupne znižovať, nehnuteľnosť bude na trhu opozeraná a znehodnotená. V konečnom dôsledku ju predáte za ešte nižšiu cenu, ako by sa skutočne mohla. A tiež prídete o kopec peňazí.

Orientačnú cenu nehnuteľností, ako aj vývoj cien, si môžete pozrieť v špecializovanom nástroji Realitnej Únie SR – v realitnom barometri. Uvedené ceny nehnuteľností sú podstatne objektívnejšie ako ceny vypočítané nejakou kalkulačkou od stola.

Ale správnu trhovú cenu práve tej vašej nehnuteľnosti vedia určiť len ďalej uvedení odborníci.

Ako získate správnu cenu nehnuteľnosti?

Správna cena nehnuteľnosti je taká, za ktorú nehnuteľnosť nebudete len predávať, ale ju v primeranom čase aj skutočne predáte.

Na výšku správnej ceny nehnuteľnosti vplýva hodne parametrov:

 • lokalita (obec) a umiestnenie vašej nehnuteľnosti v nej
 • použité materiály a technológie pri jej výstavbe
 • veľkosť (výmera) stavby a pozemku
 • vek a súčasný stav nehnuteľnosti
 • inžinierske siete
 • orientácia na svetové strany
 • hustota zástavby v okolí
 • hustota a zloženie obyvateľstva
 • občianska vybavenosť a doprava
 • pracovné možnosti
 • kvalita životného prostredia
 • … mnohé ďalšie…

Na základe týchto parametrov najobjektívnejšie stanoví hodnotu vašej nehnuteľnosti súdny znalec v oblasti stavebníctva. Aktuálny zoznam znalcov vedie Ministerstvo spravodlivosti SR.

Vo svojej dlhoročnej realitnej praxi som sa však len dvakrát stretol s tým, aby predávajúci využil túto možnosť. Urobiť znalecký posudok na nehnuteľnosť od súdneho znalca si nechávajú takmer výhradne urobiť kupujúci. A to preto, aby ju mohli založiť v prospech svojej hypotekárnej banky, a tak získali peniaze na kúpu svojej vysnívanej nehnuteľnosti.

A tak najčastejšie vám aj tak stanoví trhovú cenu nehnuteľnosti skúsený realitný maklér.

A ako určujem správnu cenu nehnuteľnosti ja?

K stanoveniu správnej trhovej ceny nehnuteľnosti pristupujem veľmi podobne ako súdny znalec. Využívam pri tom viac ako 20-ročné skúsenosti z realitného obchodovania a svoje rozsiahle technické vedomosti. Tie si neustále prehlbujem nielen v oblasti preskúmania technického stavu nehnuteľností, ale aj samotného oceňovania nehnuteľností.

Aby som získal objektívny, nie sprostredkovaný, obraz o nehnuteľnosti, tak je nevyhnutná moja osobná návšteva. Meraním zistím jej skutočné rozmery a vyhotovím pôdorysy, lebo tie sú málokedy k dispozícii. A ak k dispozícii aj sú, tak nemusia zodpovedať skutočnému stavu. Zhodnotím technický stav nehnuteľnosti a urobím výstižnú fotodokumentáciu.

Po získaní všetkých potrebných parametrov využijem špecializovaný nástroj Realitnej Únie SR, ktorým precízne vypočítam správnu trhovú cenu vašej nehnuteľnosti. Je veľmi podobný tomu nástroju, ktorý používajú pri oceňovaní aj súdni znalci.

Výstupom pre Vás bude profesionálne Ocenenie nehnuteľnosti. Je to niekoľkostranový písomný dokument, ktorý obsahuje všetky potrebné podklady ako list vlastníctva, kópiu katastrálnej mapy, popis a pôdorys nehnuteľnosti, územno-plánovaciu informáciu, popis lokality, fotodokumentáciu, analýzu ocenenia a pod.

Na čo všetko vám poslúži Ocenenie nehnuteľnosti?

Ocenenie nehnuteľnosti je odborným vyjadrením makléra v zmysle § 206 Civilného sporového poriadku. To môžete použiť pri správnom stanovení ceny nehnuteľnosti na predaj, vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov pred súdom, pri dedičskom konaní u notára alebo vyporiadaní sa dedičov medzi sebou navzájom.

Za túto alebo veľmi podobnú cenu môžete vašu nehnuteľnosť predať primerane rýchlo a výhodne tak, aby ste zbytočne nestratili kopec peňazí.


Potrebujete určiť správnu cenu nehnuteľnosti pre akýkoľvek účel? Alebo chcete predať svoju nehnuteľnosť za maximálnu cenu? Tak mi zavolajte priamo na telefón 0905 472 808 alebo len jednoducho vyplňte a odošlite Kontaktný formulár. Rád vám pomôžem…

Ak sa vám tento článok páčil, dajte mu „páči sa mi“ alebo ho zdieľajte so svojimi priateľmi a známymi, aby pomohol aj im.

Zdieľajte článok:

Facebook
LinkedIn

Vyhľadávanie

Štítky

Najčítanejšie články

Blog

Ďalšie články

Daň z nehnuteľnosti a tlačivá- Miroslav Meňhart

Daň z nehnuteľnosti

Predali, kúpili, zdedili alebo skolaudovali ste nehnuteľnosť v tomto roku?
Tak do 31. januára budúceho roka musíte podať PRIZNANIE K DANI Z NEHNUTEĽNOSTI. Ale môžete tak urobiť aj skôr, aby ste nezabudli. Pre istotu…
Všetky potrebné informácie a podklady nájdete v tomto článku.

Prečítať článok »
Platba kúpnej ceny v hotovosti - Miroslav Meňhart

Pozor na platbu kúpnej ceny v hotovosti

Ak to len trochu pôjde, vyhnite sa pri predaji či kúpe nehnuteľnosti akejkoľvek platbe v hotovosti.
Prečo?
Veľmi tým riskujete. Je to jeden z najnebezpečnejších spôsobov vyplatenia kúpnej ceny. Jedna strana vždy riskuje, že už nedostane nehnuteľnosť alebo peniaze.

Prečítať článok »