Článok

4 kroky, ako spoznať dobrého realitného makléra

Dobrý realitný maklér - Miroslav Meňhart

Dobrý realitný maklér sa ako vyberá? Možno si práve teraz kladiete túto otázku, keď ste sa rozhodli predávať svoju nehnuteľnosť pomocou realitného makléra. Predaj nehnuteľností je zložitý a náročný proces, ktorý si vyžaduje odborné znalosti, skúsenosti a zručnosti. Čím väčšiu pozornosť budete venovať výberu najvhodnejšieho realitného makléra, tým jednoduchší bude pre vás proces predaja nehnuteľnosti.

A podľa čoho si vyberiete dobrého realitného makléra? Možno vám napovie pár kritérií v tomto článku, ku ktorým môžete pridať jednoduchý sedliacky rozum a prípadne aj dobrý pocit po vašom prvom osobnom stretnutí.

1. krok: realitný maklér svoju profesiu aktívne vykonáva

Vyberajte realitného makléra, ktorý svoju profesiu aj reálne vykonáva. Možno to znie zvláštne, ale nie je to vždy tak. Mnoho realitných maklérov robí túto profesiu popri svojej práci alebo skôr po práci, keď im na to zostane dostatok času. Na internete nájdete sotva ich telefón a e-mail, o fotografii a sídle realitnej kancelárie ani nehovoriac. Tak ako vy, ani potenciálny klienti na kúpu vašej nehnuteľnosti sa im nedovolajú, takže si radšej nájdu inú nehnuteľnosť.

Hľadajte realitného makléra, ktorý preukázateľne svoju prácu robí a venuje sa len jej. Tak budete mať istotu, že sa bude v plnom rozsahu venovať predaju vašej nehnuteľnosti. A verte, že pri rôznorodosti realitných činností nebude mať čas na iný druh práce.

Hľadajte realitného makléra, ktorý má na internete ponuku nehnuteľností, vlastné internetové stránky a ponúka vám o sebe a svojej práci dostatok informácií.

2. krok: realitný maklér má dostatok pozitívnych referencií

Iste chcete realitného makléra, ktorý svoju profesiu nielen ovláda, ale má za sebou aj dostatočné množstvo predaných nehnuteľností. Predaj každej nehnuteľnosti je vždy iný a prináša maklérovi aj rôznorodé skúsenosti. Zvyšujú jeho istotu pri riešení predaja vašej nehnuteľnosti a vám pocit bezpečnosti, že každú situáciu profesionálne vyrieši.

Rovnakú požiadavku budete mať na svojho lekára pred operáciou. Nebude vám jedno, či má za sebou len pár alebo niekoľko stovák operácií, a či je skutočný profesionál. To isté platí v realitách. Naviac, keď dávate v sádzku svoju najhodnotnejšiu vec – svoj domov.

Vyberte si preto profesionálneho realitného makléra, ktorý vám predstaví všetky svoje referencie, teda zoznam svojich predaných nehnuteľností a referencie spokojných klientov.

3. krok: realitný maklér neustále sa vzdeláva

Každý profesionálny realitný maklér sa vo svojom odbore musí vzdelávať, a ak nechce zaostať za trhom s nehnuteľnosťami. Neustále sa menia zákony, prichádzajú nové, modernejšie spôsoby prezentácie nehnuteľností a efektívnejšie metódy predaja.

Hľadajte realitného makléra, ktorý na sebe pracuje, neustále sa zlepšuje, navštevuje kurzy a získava prax. Makléra, ktorý jednoducho vie predávať alebo prenajímať nehnuteľnosti. Pretože aj v našom odbore platí, že vývoj ide neustále dopredu a dopredu musia ísť aj realitní makléri. Nechajte si predložiť jeho certifikáty, aby ste sa presvedčili, v akých oblastiach sa môžete na neho spoľahnúť. A pamätajte – keď dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté.

4. krok: realitný maklér nezáväzne vám poradí

A v neposlednom rade hľadajte realitného makléra, ktorý vám rád a nezištne poradí. Chcete poznať trhovú cenu svojej nehnuteľnosti? Potrebujete len s niečím poradiť? Dobrého realitného makléra poznáte aj podľa toho, že vám rád a bezplatne poradí. Či sa potom rozhodnete zveriť mu svoju nehnuteľnosť do predaja alebo prenájmu, to je len na vašom uvážení.

Na čo ešte nezabudnúť pri výbere realitného makléra?

Predaj nehnuteľnosti je dlhodobý proces, ktorý vyžaduje pravidelnú a efektívnu komunikáciu medzi vami a realitným maklérom. Zistite si, aké má realitný maklér preferované spôsoby komunikácie, či už telefónom, e-mailom alebo osobne, a dohodnite si prioritne ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

Dohodnite si tiež, aby vás realitný maklér pravidelne informoval o priebehu predaja vašej nehnuteľnosti. Nech vám poskytuje štatistiky, kde a akým spôsobom prezentuje vašu nehnuteľnosť a aká je odozva realitného trhu. Dôležité sú pre vás tiež informácie, ako reagujú kupujúci na vašu nehnuteľnosť pri obhliadkách, aby ste tak vedeli spolu prispôsobiť stratégiu úspešného predaja nehnuteľnosti.

Môžete prihliadnuť aj na jeho členstvo v profesných realitných organizáciách, ktoré dohliadajú na korektnosť a etiku na realitnom trhu.


Potrebujete poradiť alebo pomôcť pri predaji vašej nehnuteľnosti? Zavolajte mi priamo na telefón 0905 472 808 alebo len jednoducho vyplňte a odošlite Kontaktný formulár. Rád vám pomôžem.

Ak sa vám tento článok páčil, dajte mu “páči sa mi” alebo ho “zdieľajte” so svojimi priateľmi a známymi, aby pomohol im.

Zdieľajte článok:

Facebook
LinkedIn

Vyhľadávanie

Štítky

Najčítanejšie články

Blog

Ďalšie články

Fotenie nehnuteľností - kuchyňu nafotil Miroslav Meňhart

Ako na fotenie nehnuteľnosti na predaj?

Viete, čo je základom úspešného predaja vašej nehnuteľnosti? Kvalitná fotografia, ktorá vynikne nad ostatnými konkurenčnými fotografiami.
Taká, ktorá vyvolá u kupujúceho čo najlepší prvý dojem a následne záujem vašu nehnuteľnosť aj vidieť.
Chcete vedieť, ako si takéto fotografie môžete urobiť aj svojpomocne?

Prečítať článok »
Daň z nehnuteľnosti a tlačivá- Miroslav Meňhart

Daň z nehnuteľnosti

Predali, kúpili, zdedili alebo skolaudovali ste nehnuteľnosť v tomto roku?
Tak do 31. januára budúceho roka musíte podať PRIZNANIE K DANI Z NEHNUTEĽNOSTI. Ale môžete tak urobiť aj skôr, aby ste nezabudli. Pre istotu…
Všetky potrebné informácie a podklady nájdete v tomto článku.

Prečítať článok »