Článok

3 najväčšie podvody realitných maklérov

Podvody realitných maklérov - Miroslav Meňhart

Budem úprimný. V každom odbore sa nájdu nekorektní ľudia. Či si už idete kúpiť auto, idete na dovolenku, alebo predávate svoju nehnuteľnosť.

Úlohou tých, ktorí pracujú predovšetkým pre svojho klienta je, aby ho ma základe svojich skúseností informovali o všetkých možných nástrahách, s ktorými sa môže stretnúť na realitnom trhu. A tak mu ušetrili množstvo sklamaní a peňazí.

Aké sú 3 najčastejšie nekalé praktiky realitných maklérov?

1. Kúpim byt v tejto lokalite

Už roky známy trik, keď narazíte na letáčik či inzerát tohto typu najčastejšie vo svojej schránke. Zavoláte na uvedené telefónne číslo a tešíte sa, že máte záujemcu o kúpu vašej nehnuteľnosti.

A až počas osobnej schôdzky sa dozviete, že sa vôbec nejedná o záujemcu o vašu nehnuteľnosť, ale o realitného makléra. Že je to nepoctivý spôsob práce z jeho strany ku vám je úplne zrejmé.

2. Ja na to mám kupca

To už je dnes klasická otrepaná fráza niektorých realitných maklérov. Používajú ju predovšetkým preto, lebo takýto argument majitelia nehnuteľnosti radi „počujú“. Skutočnosť je ale taká, že je to len spôsob, ako sa dostať až ku vám domov.

3. Nereálna cena

Mnoho realitných maklérov sľúbi, či odsúhlasí, majiteľovi jeho nereálnu cenu za predaj nehnuteľnosti. Dôvod je prostý. Týmto sľubom nalákajú majiteľa na podpis exkluzívnej sprostredkovateľskej zmluvy a potom už ho len manipulujú, aby znížil cenu.

Čo odporúčam?

Ak sa stretnete s podobnými praktikami realitných maklérov, odporúčam vám ihneď schôdzku ukončiť a hľadať si dobrého realitného makléra. Lebo ak je niekto nekorektný na samom začiatku, ako môžete očakávať, že bude korektný v budúcnosti?

Musím ale dodať, že na nepoctivé správanie narazíte aj v prípade, ak sa rozhodnete predávať nehnuteľnosť sami. Dnes už existujú internetové portály, kam si môžete zadať svoj inzerát bez realitky. Problém je v tom, že za ich „sprostredkovanie“ nenesú žiadnu zodpovednosť. Vy môžete svojou neznalosťou urobiť chybu a prísť o veľké peniaze alebo aj o nehnuteľnosť. A oni vám nepomôžu.

Ako sa teda na realitnom trhu orientovať?

Rovnako ako na každom inom trhu. Potrebujete dobre predať nehnuteľnosť? A tak:

  • spýtajte sa svojich známych na skúsenosti s inými realitnými maklérmi
  • hľadajte na internete a zisťujte si informácie o konkrétnych realitných makléroch
  • neverte nereálnym sľubom a nedôveryhodným reklamám.

Jednoducho len používajte zdravý sedliacky rozum. A pýtajte sa. Ak to s vami realitný maklér myslí dobre, rád sa s vami stretne a bezplatne vám poradí. Až potom sa rozhodnite a urobte ďalší krok.


Potrebujete poradiť pri predaji vašej nehnuteľnosti? Opýtajte sa ma priamo na telefóne 0905 472 808 alebo jednoducho vyplňte a odošlite Kontaktný formulár. Rád Vám pomôžem.

Ak sa vám tento článok páčil, dajte mu “páči sa mi” alebo ho “zdieľajte” so svojimi priateľmi a známymi, aby pomohol im.

Zdieľajte článok:

Facebook
LinkedIn

Vyhľadávanie

Štítky

Najčítanejšie články

Blog

Ďalšie články

Daň z nehnuteľnosti a tlačivá- Miroslav Meňhart

Daň z nehnuteľnosti

Predali, kúpili, zdedili alebo skolaudovali ste nehnuteľnosť v tomto roku?
Tak do 31. januára budúceho roka musíte podať PRIZNANIE K DANI Z NEHNUTEĽNOSTI. Ale môžete tak urobiť aj skôr, aby ste nezabudli. Pre istotu…
Všetky potrebné informácie a podklady nájdete v tomto článku.

Prečítať článok »
Platba kúpnej ceny v hotovosti - Miroslav Meňhart

Pozor na platbu kúpnej ceny v hotovosti

Ak to len trochu pôjde, vyhnite sa pri predaji či kúpe nehnuteľnosti akejkoľvek platbe v hotovosti.
Prečo?
Veľmi tým riskujete. Je to jeden z najnebezpečnejších spôsobov vyplatenia kúpnej ceny. Jedna strana vždy riskuje, že už nedostane nehnuteľnosť alebo peniaze.

Prečítať článok »