Článok

Ako na fotenie nehnuteľnosti na predaj?

Fotenie nehnuteľností - kuchyňu nafotil Miroslav Meňhart

Praktický sprievodca pre nefotografov

Fotenie nehnuteľnosti sa vám na prvý pohľad zdá komplikované? Ale viete, čo je základom úspešného predaja vašej nehnuteľnosti? Práve kvalitná fotografia, ktorá vynikne nad ostatnými konkurenčnými fotografiami. Taká, ktorá vyvolá u kupujúceho čo najlepší prvý dojem a následne záujem vašu nehnuteľnosť aj vidieť. Ak chcete vedieť, ako takéto si fotografie urobiť svojpomocne, tak čítajte ďalej.

Pútavé nafotenie nehnuteľnosti

Pútavé nafotenie nehnuteľnosti zvýši záujem kupujúcich o vašu nehnuteľnosť. Nehnuteľnosti fotografujem už viac ako 20 rokov a za toto obdobie som vypozoroval, že čím je väčší záujem o nehnuteľnosť, tým rýchlejšie alebo za vyššiu cenu ju môžete predať.

Profesionálny fotograf využíva na fotenie nehnuteľnosti profesionálny prístup. Od profesionálneho vybavenia – zrkadlovky, širokouhlého objektívu, statívu s trojcestnou hlavou, blesku alebo iného osvetlenia, cez profesionálny postup fotenia do HDR alebo RAW, až po úpravu fotografií v profesionálnych programoch.

Znie vám to príliš komplikovane? Nevadí. Pútavo a výstižne si viete totiž nafotiť nehnuteľnosť aj sami s minimálnou výbavou – vlastným mobilným telefónom.

Foteniu nehnuteľnosti predchádza jej príprava

Samotnému foteniu nehnuteľnosti predchádza jej príprava na fotenie. Ak si neobjednáte Home staging (príprava nehnuteľnosti na fotografovanie a predaj), tak si môžete pripraviť na fotenie nehnuteľnosť aj sami. Úplným základom je interiér nehnuteľnosti upratať. Prebytočné veci, ktoré už nebudete nikdy potrebovať, rovno vyhoďte. Ostatné veci odložte do skríň a osobné fotografie odložte mimo pohľad fotoaparátu. Knihy a zariadenie interiéru uložte, postele usteľte…

V prípade rodinného domu upravte aj pozemok – pokoste trávnik a uložte ostatné veci na pozemku.

Nastavenie fotoaparátu na mobile

Každý mobilný telefón je v dnešnej dobe vybavený fotoaparátom. A každý fotoaparát má jeden až tri zabudované objektívy, ktoré trochu vystupujú z mobilu. Štandardný objektív, ktorým bežne fotíte, teleobjektív, ktorý približuje a zväčšujete objekt fotenia a širokouhlý objektív, ktorým zaberiete široký priestor okolo seba.

Skôr, ako sa pustíte do fotenia nehnuteľnosti, v Nastaveniach fotoaparátu si nastavte formát 16:9 a oneskorenie spúšte 3 s a viac. Je to preto, lebo pri stlačení spúšte môžete mierne pohnúť mobilom, a tak by vznikla rozmazaná fotografia. Oneskorenie spúšte tomu zabráni, a tak vaša fotografia bude vždy ostrá.

Tiež si nechajte zobraziť vodiacu mriežku, ktorá rozdelí displej tenkými čiarami vodorovne a zvisle na tretiny. Podľa nich si potom nastavíte pri fotení mobil do roviny.

Na displeji mobilu si zvoľte širokouhlý objektív, ktorý býva väčšinou označený 0,6X. A tým ste pripravili mobil na fotenie nehnuteľnosti.

Vlastne ešte celkom nie. Nezabudnite si očistiť objektívy bavlnenou handričkou, ktorou sa čistia okuliare. Nie je nič horšie, ako keď nafotíte krásne fotografie vašej nehnuteľnosti, na ktorých je rozmazaná šmuha. Všetka vynaložená námaha vyjde navnivoč.

Fotografujte nehnuteľnosť cez deň

Fotografovanie je práca so svetlom. Využívajte fotenie nehnuteľnosti cez deň, keď je dostatok svetla. Rozsvieťte si aj svetlá v miestnostiach, lebo svetla nie je nikdy dosť. Dbajte ale nato, aby farebná teplota svetla bola na svietidlách rovnaká. To znamená, aby napríklad v lustri nesvietila každá žiarovka inou farbou, ale aby svietili rovnako.

Slabučký blesk mobilu pri fotení nehnuteľnosti vôbec nevyužijete, a preto ho odporúčam vypnúť. Osvietil by priestor len do pár desiatok centimetrov od mobilu, pričom v skutočnosti fotíte priestor vzdialený aj niekoľko metrov. Naviac môže nepriaznivo ovplyvniť expozíciu, teda svetelné nastavenie fotoaparátu.

Poďme konečne fotiť nehnuteľnosť

Poďme už konečne fotiť. Idete fotiť nehnuteľnosť – priestor, teda jednotlivé miestnosti, a nie zariadenie vašej nehnuteľnosti. Zdôrazňujem to preto, lebo aj niektorí realitní makléri sú schopní postaviť sa pred stôl a nafotiť stôl, alebo postaviť sa pred sedačku a nafotiť sedačku.

Fotenie nehnuteľnosti mobilom - Miroslav Meňhart

Ideálne je postaviť sa do rohu miestnosti a fotiť ju po uhlopriečke – šikmo do druhého rohu miestnosti. Môžete urobiť zábery z každého rohu a nakoniec vybrať jeden až dva najlepšie zábery z každej miestnosti. Môžete fotiť aj po dĺžke miestnosti. Ak chcete mať pútavejšie zábery, tak nefoťte v stoji z výšky svojich očí, lebo tento pohľad je bežný a každý ho pozná. Znížte polohu mobilu na približne 1,2 m od podlahy a sami uvidíte ten rozdiel.

Neodporúčam fotiť proti odostretému oknu, cez ktoré dopadajú slnečné lúče do vnútra miestnosti. Je veľkým zdrojom svetla, a tak ostatná časť fotky by bola veľmi tmavá. V takomto prípade pricloňte okno žalúziami alebo závesmi.

Mobil držte na šírku tak, aby niektorá zvislá čiara na displeji bola rovnobežná so zvislými plochami v miestnosti, napríklad rohmi miestnosti, hranami okna alebo hranami nábytku. Mobil nepredkláňajte dopredu (displejom dolu), lebo zvislé línie sa budú smerom dolu zbiehať. Ak mobil preklopíte dozadu (displejom hore), línie sa budú zbiehať hore. Vyskúšajte.

Rozbiehanie zvislých hrán pri fotení nehnuteľnosti

Okrem samotných miestností môžete nafotiť aj zaujímavé detaily interiéru zblízka – technické a architektonické riešenia a estetické prvky. Pekný výhľad z okna, pohľad na nehnuteľnosť zvonku, na pozemok alebo na dôležité nehnuteľnosti v blízkom okolí privíta každý kupujúci. Pri ich fotení zmeňte širokouhlý objektív na štandardný, ktorý je väčšinou označený ako 1X.

Pamätajte – čím lepšie nafotíte nehnuteľnosť, tým menej následných úprav budú vyžadovať fotografie.

Spracovanie fotografií

Nafotením nehnuteľnosti ste urobili prvý dôležitý krok k jej prezentácii. Ale bez ďalších úprav sa zo surovej fotografie pútavá fotografia nestane a verte, že žiaden fotograf nehnuteľností sa bez nich nezaobíde.

Fotografie nehnuteľnosti sa ukladajú do Galérie vášho mobilného telefónu. Neoplatí sa vám ich upravovať všetky, a tak si vyberte len tie, ktoré sa vám páčia. Ostatné fotografie vymažte.

Fotografie môžete upravovať priamo v mobile. Galéria ma zabudovaný jednoduchý program na úpravu fotografií, ale pri úpravách fotografií nehnuteľností s ním nevystačíte. Stiahnite si preto zdarma aplikáciu Snapseed, ktorá obsahuje všetky potrebné nástroje na úpravu fotografií.

Fotografie môžete upravovať aj v počítači. Pre tento účel si ich stiahnite z Galérie mobilu do počítača, ideálne cez dátový kábel, ktorý dostávate k mobilu. Ak si ich prepošlete cez nejakú aplikáciu, napríklad Messenger alebo WhatsApp, riskujete ich degradáciu – rozmazanie a zníženie objemu dát. Bezplatných, alebo dočasne bezplatných, programov na úpravu fotografií nájdete dostatok aj pre počítač.

Úprava fotografií

Nie je tu miesto na podrobný návod, ako používať jednotlivé nástroje. Či už budete upravovať fotografie nehnuteľnosti na mobile alebo v počítači, dodržiavajte nasledovnú postupnosť.

Všetky nástroje na úpravu fotografií v aplikácií Snapseed nájdete v priečinku Nástroje. V programoch na úpravu fotografií v počítačoch ich nájdete zasa nájdete v časti Editor.

Vyberte nástroj Perspektíva a vyrovnajte zvislice vo fotografii. Dosiahnete tým to, že steny miestnosti budú pekne zvislé a nebudú sa ani zbiehať k sebe, ani rozchádzať od seba.

Orežte fotografiu v pomere 16:9 tak, aby ste z nej odstránili rušivé a nepodstatné časti v nástroji Orezanie. Tento pomer je ideálny pre prezeranie fotografií na veľkej väčšine monitorov a na mobilných telefónoch.

Dobré presvetlenie fotografie dosiahnete tým, že pridáte trochu svetla tieňom v nástroji Tiene a potom prípadne aj celej fotografii v nástroji Jas.

Upravte fotografiu na rozmer 1920×1020 px, aby mala primeranú veľkosť dát, a tak sa rýchlo načítavala pri jej prezeraní na mobile alebo v počítači záujemcu. Primerane doostrite v nástroji Detaily a Zaostrenie a máte fotografiu pripravenú na jej prezentáciu.

Prezentácia fotografií a nehnuteľnosti

Prvý veľký krok máte za sebou. Ten jednoduchší. Ako sa vám páči vaša nehnuteľnosť na fotografiách? K úspešnému a bezpečnému predaju vašej nehnuteľnosti vedie ešte niekoľko ďalších krokov. Nasledujúcim krokom je jej prezentácia na internete – na realitných portáloch, Facebooku a ostatných médiách, aby zaujala čo najširší okruh potenciálnych kupujúcich.


Zdá sa vám fotenie nehnuteľnosti príliš komplikované alebo nemáte naň dostatok času? Ak chcete profesionálne nafotiť svoju nehnuteľnosť tak, aby vynikala medzi ostatnými, zavolajte mi priamo na telefón 0905 472 808 alebo len jednoducho vyplňte a odošlite Kontaktný formulár. Rád vám s tým pomôžem.

Ak sa vám tento článok páčil, dajte mu “páči sa mi” alebo ho “zdieľajte” so svojimi priateľmi a známymi, aby pomohol im.

Zdieľajte článok:

Facebook
LinkedIn

Vyhľadávanie

Štítky

Najčítanejšie články

Blog

Ďalšie články

Fotenie nehnuteľností - kuchyňu nafotil Miroslav Meňhart

Ako na fotenie nehnuteľnosti na predaj?

Viete, čo je základom úspešného predaja vašej nehnuteľnosti? Kvalitná fotografia, ktorá vynikne nad ostatnými konkurenčnými fotografiami.
Taká, ktorá vyvolá u kupujúceho čo najlepší prvý dojem a následne záujem vašu nehnuteľnosť aj vidieť.
Chcete vedieť, ako si takéto fotografie môžete urobiť aj svojpomocne?

Prečítať článok »
Daň z nehnuteľnosti a tlačivá- Miroslav Meňhart

Daň z nehnuteľnosti

Predali, kúpili, zdedili alebo skolaudovali ste nehnuteľnosť v tomto roku?
Tak do 31. januára budúceho roka musíte podať PRIZNANIE K DANI Z NEHNUTEĽNOSTI. Ale môžete tak urobiť aj skôr, aby ste nezabudli. Pre istotu…
Všetky potrebné informácie a podklady nájdete v tomto článku.

Prečítať článok »